Kuriozitete

Hedh ne mbeturina bileten fituese te lotarise

Familjar dhe babai i një vajze 20-muajshe, kishte blerë nën shtëpi biletën fituese në të cilën kishte gjetur dy simbole. Një 31-vjeçar italian ka hedhur në mbeturina biletën fituese të lotarisë “Gërvisht dhe fito” që vlente 1.74 milionë euro. Kjo është diçka vërtet për të ardhur keq. Një gabim aq i...

Cifti britanik ne burg per nje puthje ne restorant

Çifti britanik, i cili po qëndron në burg sepse ishin puthur në një vend publik në një restorant të Dubait, do të mbesin aty pasi ankesa e tyre nuk është shqyrtuar nga organet e drejtësisë, njoftoi BBC. Aman Najafi dhe Charlotte Adams janë dënuar me një muaj burg, e më pas do të dëbohen nga Dubai,...

Te vertetat ne udhetimin e "Apollo 11"

Teoricienët konspirativë vënë në dyshim dhe uljen e Neil Armstrong në Hënë. Skeptikët dhe të pasionuarit pas teorive konspirative pretendojnë se qeveria amerikane, në përpjekje për t’ia kaluar rusëve në garën hapësinore e ka falsifikuar uljen në Hënë. Sipas teorisë së famshme konspirative thuhet se...

10 genjeshtrat me te shpeshta te meshkujve

Meshkujt gënjejnë për diçka mesatarisht gjashtë herë në ditë. Një specialist i njohur lidhjeve John Amodeo shpjegon 10 gënjeshtrat më shpeshta që burrat ua thonë të dashurave të tyre ose bashkëshorteve, dhe pse ata detyron të gënjejnë. Shpesh femrat ankohen se meshkujt gënjejnë shumë dhe durojnë...

“Noma”, restoranti me i mire ne bote

Cili është restoranti më i mirë në botë? Pas katër vjetësh, Ferran Adria bie nga froni, duke ia lënë vendin “Noma”-s së kuzhinierit Rene Redzepit në Kopenhagen. Vendi ku hahet më mirë? Mund të zgjidhni mes Spanjës me katër restorante në nëntë vendet e para dhe SHBA-së me tetë restorante mes 50 më...

Si ta kontrollojme xhelozine ?!!

Ka çifte që besojnë verbërisht te njëri-tjetri, të tjerë që ndiejnë pak xhelozi, të tjerë akoma që janë shumë posesivë. Por ka edhe lidhje që mund të shkatërrohen lehtë nga pasiguria, kontrolli i tepërt, fantazma e ish-it, sekretares, apo një të dashure që nuk ekziston. Nëse nuk doni që ta çoni...

Njeriu qe kerkon te flase me jashtetokesoret

Nëse një ditë jashtëtokësorët do të kontaktojnë me ne, ky njeri do të jetë i pari që do ta marrë vesh. Paul Davies drejton njësinë operative SETI, një institut kërkimi mbi format e evoluuara të jetës së jashtëtokësorëve. Grupi përbëhet nga disa prej shkencëtarëve më të mirë në botë dhe kur të vijë...

14 muajshi qe eshte me i gjat se i ema

Amanda Moore, britanikja 25-vjeçare, është aq e vogël, sa që ia ka kaluar edhe i biri i lindur vitin e kaluar. Ajo është nëna më e vogël e Britnisë së Madhe, me 93 centimetra gjatësi. Është aq e vogël, sa që i biri i saj Aidan, edhe pse vetëm 14 muajsh, është më i gjatë se ajo. Amanda Moore,...
<< 1 | 2