Ismail Kadare

Ismail Kadare

Pa ty

  Pa ty Ti ike udhes se pafundme Ku zverdhin druret gjetherenes Mbi gjokse pellgjesh tani tundet I arti medalion i henes. Lejleket iken. Fill pas teje Si stof i keq u zbeh blerimi Dhe ngjajne toka, pylli, reja, Me negativin e nje filmi. Tani ne fusha shkoj menduar Ku nis te fryje ere e...

Llora

  Llora -I- Llora Prape mu kujtove, Llora. Dashurine tone te shkuar Prape ripertyp Si demi qe ripertyp barin e livadheve te larget Naten Ne grazhdin e rrethuar nga bora. Po ripertyp Ate asfalt e zhavorr te zi kerrcites, Borite dhe katroret mizeri te taksive, Tabelat e kafeve plot...

Kercenimi

  Kercenimi Shtat'qind vjet kam per ti djegur kullat, Do te t'i vras qente shtat'qind vjet. Keshtu Mujo me modesti pat deklaruar, Ndersa eposi po hynte ne shekullin e tete. Erdh'pas tij i nenti,i dhjeti radhaz. Sa ngadale ne epos mllefi del... Shtat'qind vjet kam per ti djegur kullat, Do te...

Monologu i te vetmuarit

  Monologu i te vetmuarit   Tani une ngjitem lart dhe s'kam asnje gezim. Ketu ku kam arritur me ftohte eshte, me vetmi. E dija kete, por padurimi i vdekur Me shtynte te shpejtoj te ky sinor i kote. Krahe grash te thyera mbi supe si te prera nga nje morg Me japin nje gezim po aq te...

Ti qave

  Ti qave Ti qave dhe me the me zë te ulet Se une te trajtoja si prostitute. Athere loteve te tu s'ua vura veshin Te desha, pa ditur se te desha. Vec nje mengjes te befte kur u gdhiva Pa ty dhe bota krejt e zbrazet m'u duk, Athere kuptova c'kisha humbur, C'kisha fituar kuptova gjithashtu. Me...

Koha e pamjaftueshme

  Koha e pamjaftueshme   S'kam kohë të harroj shumë gjëra Që nga mendja ti nxjerr përjetë. Për tragjikët e vjetër e shkrepëtimat Do t'më duhen së paku dy vjet. Dhe ndoshta po aq për Danten, Për frëngjishten tok me plazhet po aq, Ndoshta gratë do të jem duke fshirë Kur muzgu do të afrohet...

Edhe kur kujtesa

  Edhe kur kujtesa Edhe kur kujtesa ime e lodhur Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatës Vetëm në stacionet kryesore do të ndalojë, Une ty s'do të harroj. Do të kujtoj Mbrëmjen e heshtur, të pafund të syve të tu, Dënesën e mbytur, rrëzuar mbi supin tim Si një dëborë e pashkundshme. Ndarja...

Malli i Shqiperise

  Malli i Shqiperise Me ka marre malli per Shqiperine tone. Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz, Tymi i cigarit "Partizani"qe pinte dikush Dridhej kalteronte,bente spirale, Sikur te fshehta me thosh ne gjuhen e shqipetareve Mua bashkatdhetarit. Te shkoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes, Ku kam...

Në parkun që mbuluan fletët

  Në parkun që mbuluan fletët Në parkun q'ë mbuluan fletët Të dy ne ecim qetësisht, Pas shijes saj ka shtruar vjeshta Qilim të verdhë natyrisht. Dhe ndoshta si një ëndërr e zbehtë Ju fanit një muzg i vonë Ky park q'ë kan' mbuluar fletët Ku pas kaq shekujsh ti po shkon. Nga vagabondët me...

Laokoonti

  Laokoonti Më shihni tek mbytem nga gjarpërinjtë në muze të Louvrit në Madrid, Në New York Para syve tuaj e aparate turistësh. Qindra vjet kam që vuaj nga që s'flas dot Si të flas? A mundet një nofull mermeri të lëvizë një grimë, të korrigjojë diçka? vini re syte e mi, te zgavrat e thella një...
1 | 2 >>