Messi e Mourinho, me te miret e planetit

Messi e Mourinho, me te miret e planetit

Shoqata e shtypit ndërkombëtar sportiv (AIPS), ka zgjedhur më të mirët e vitit në rruzullin tokësor, duke e emëruar trajnerin e Interit, Jose Mourinho dhe Lionel Messin e Barcelonës, si më të mirët e botës.

Kongresi i AIPS që u mbajt në Antalia të Turqisë, mblodhi 200 gazetarë nga 96 vende të botës, të cilët votuan për më të preferuarit e tyre.

Jose Mourinho pas një kohe të gjatë gjendet i pari në listë me 37% të votave të fituara nga gazetarët e globit, ndërsa në pozitën e dytë është Sir Alex Ferguson i Manchester Unitedit me 20% të votave. Nga ana tjetër, edhe Lionel Messi ishte i pacenueshëm duke fituar 43% të votave, numër i mjaftueshëm për t’i deklasuar kundërshtarët dhe për të qenë në pozitën e parë.

Trajnerët më të mirë në botë sipas AIPS:

1. Jose Mourinho (Inter) 37%
2. Sir Alex Ferguson (Manchester United) 20%
3. Guus Hiddink 13.3%
4. Fabio Capello (kombëtarja angleze) 9.3%
5. Marcello Lipi (kombëtarja italiane) 8%
6. Carlos Dunga (kombëtarja braziliane) 6.7%
7. Marcelo Bielsa 4%
8. Louis Van Gaal (Bayern Munich) 4%

Futbollistët më të mire në botë sipas AIPS:

1. Lionel Messi (Barcelona) 43%
2. Wayne Rooney (Manchester United) 14.9%
3. Kaka (Real Madrid) 9.2%