Kuriozitete

Akuariumi me i madh ne Bote

Quhet Churaumi Aquarium dhe ndodhet ne Okinawa, ne Japoni. Akuariumi gjigand eshte i thelle 10 metra, i gjere 35 dhe i gjate 37 metra. Eshte aq i madh sa per t’i rezistuar presionit te ujit xhamat e akuariumit kane nje trashesi prej me shume se gjysme metri. Ne videon me poshte mund te shikoni disa...

Disa kuriozitete nga bota e kafsheve

1 - Lepujt i pelqejne embelsirat por nuk mund t’i hane sepse organizmi i tyre nuk mund t’i trese sheqernat. 2 - Kermijte kane 4 hunde: 2 per te marre fryme dhe 2 per te nuhatur. 3 - Bletet kane qime edhe mbi sy ne menyre qe te mund te kapin sa me shume pjalm qe te jete e mundur. 4 - Kemba e djathte...

20 fakte qe nuk i dinit per kohen

1. “Koha eshte iluzion. Koha e drekes jo”, ben shaka Douglas Adams ne dokumentarin “Galaktika”. Megjithate shkencetareve nuk u vjen per te qeshur. Disa teori te reja spekulative te fizikes sugjerojne se koha lind nga nje realitet me i thelle dhe i perjetshem. 2. Tentoni ta shpjegoni kete kur...

Meshkujt genjejne me shume se femrat

Një studim anglez përmbys bindjen e krijuar deri më tani. Sipas tij, meshkujt gënjejnë më shumë se femrat. Ndërkaq psikologët kanadezë kanë zbuluar se mes fëmijëve, ata që gënjejnë, e kanë inteligjencën më të zhvilluar. E pranoj se po them të vërtetën, femrat janë më të sinqerta se meshkujt. Një...

Lind jeta e pare artificiale

Craig Venter dhe Hamilton Smith më në fund ia kanë dalë mbanë. Arritja e tyre epokale është: krijimi i jetës në kushtet laboratorike. Dy biologët amerikanë, të cilët duke filluar nga viti 1995 e deri në vitin 2000 fillimisht zbuluan përbërjen e ADN-së dhe më pas bënë edhe “hartën” e gjenit...

Ishujt, pasioni i njerezve

Ekzistojnë ishuj në të cilët do të donim të ktheheshim dhe të tjerë nga të cilët do të donim të iknim. Ishuj fluturues e të tjerë të fundosur, nga ata që të bëjnë të ëndërrosh e nuk të lënë të flesh. Ishuj të humbur dhe nga ata që do të kishte qenë më mirë të mos i kishe gjetur kurrë… Të lidhur...

10 mashtruesit me te medhenj te historise

Kanë mashtruar jashtëçdo imagjinate. Victor Lustig ka shitur kullën “Eiffel” për hekur; falsifikatori i famshëm Frank Abagnale ka bërë histori me falsifikimet e tij; Christopher Rocancourt, jetimi i braktisur nga prindërit alkoolistë, bëri para duke u shtirur si aristokrat i familjes Rockfeller;...

Endrrat

Ëndrrat janë ajo çfarë ne duam të na realizohet, thoshte babai i psikanalizës, Zigmund Frojd. Por kur shohim një ëndërr të keqe, çfarë përfaqëson ajo në ndërgjegjen tonë? Çfarë lidhje ka ajo me jetën reale? Dhe në fund të fundit, çfarë domethënie ka? Prej kohësh njerëzit i ka shtyrë kurioziteti dhe...

Britani, Facebook shkakton nje tragjedi !

Blogjet sociale mund të shkaktojnë edhe tragjedi, pasi përvec argëtimit që të ofrojnë, një pjesë e madhe e privatësisë nuk ekziston më nëse bëhesh anëtar. Tragjedia e radhës ka ndodhur në Britaninë e Madhe ku 56 vjecari Andrew Copland ka vrarë me armë zjarri ish bashkëshorten Julie Harrison dhe...

Jashtetokesoret, sa larg eshte kontakti me ta?

Në shkurt të vitit 2008, NASA dërgoi në hapësirat e universit këngën e “Beatles”, “Nëpër Univers”. Kjo u realizua nga astronomët me shpresën se ndoshta kjo pjesë e mrekullueshme e grupit të famshëm mund të dëgjohej nga jashtëtokësorët inteligjentë… Gjuetia për specie inteligjente jashtë planetit...
1 | 2 >>